UR & KLOCKOR / Bordsur / Bordsur 14855092
*
nr 1485 5092
Bordsur
Majolika. Höjd: 38 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 augusti 2022
kl 19:28:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/8 22:58:23
1
100 kr
27/8 15:58:33
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsklocka bordsur klocka majolika
-
3050 Biblioteksur
Intarsia. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 20:57
-
3071 Bordsur
1800-tal, metall, yngling med gevär. Längd: 48 cm,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:46
*
Bordsur
nr 1485 5092
Bordsur
Majolika. Höjd: 38 cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 augusti 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/8 22:58:23 | 1 | 100 kr |
27/8 15:58:33 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsklocka bordsur klocka majolika
-
3050 Biblioteksur
Intarsia. Höjd: 60 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 20:57 -
3071 Bordsur
1800-tal, metall, yngling med gevär. Längd: 48 cm,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
10 juni kl 18:46